کنترل شدت نور لامپ LED
کنترل شدت نور لامپ LED

کنترل شدت نور لامپ LED

در حال حاضر می توان دو روش را برای کنترل شدت نور لامپ LED نام برد:

روش اول است استفاده از تکنیک PWM یا Pulse Width Modulation یا مدولاسیون پهنای پالس می باشد که روش عمده در صنایع روشنایی و نورپردازی  می باشد. در این روش به جای کاهش جریان یا ولتاژ یک قطعه الکتریکی و الکترونیکی همچون ال ای دی LED ، لامپ های التهابی و هالوژن، هیتر ها و برخی قطعات دیگر از اعمال پالس های متناوب و کنترل شده بهره می برند.

در این روش شما به جای اعمال توان مطلوب، که در قطعات الکترونیکی دارای تابع غیرخطی کار دشواری می باشد، به آن مقداری انرژی تزریق کرده، مدتی آن را رها می کنند و این سیکل را مداوم تکرار می کنند. به عنوان مثال برای تولید ۱۰۰ ژول انرژی در یک ثانیه توسط هیتر ۲۰۰ وات در نصف ثانیه آن را روشن و نصف ثانیه آن را خاموش می کنند.هرچه دوره تناوب این پالس ها کمتر، یا به بیان دیگر فرکانس آن ها بالاتر باشد انرژی خروجی یک دست تر خواهد بود.

فرض کنید یک لامپ ال ای دی پاور یک وات برای تامین روشنایی بخشی از محیط در اختیار داریم و قصد داریم توسط یک ولوم توان و در نتیحه نور آن را بین ۰ تا ۱ وات کنترل کنیم (یا به اصطلاح دیم کنیم)، برای این منظور ابتدا ال ای دی LED را در شرایط Full Load یا توان کامل بایاس می کنیم (توسط مقاومت یا مدار محدود کننده جریان) .سپس توسط یک سوئیچ مناسب (مانند یک ترانزیستور ماسفت Mosfet)  ورودی توان آن (منفی یا مثبت تغذیه) را تحت کنترل قرار داده، سپس توسط یک مدار الکترونیکی یا یک میکرو کنترلر پالس مطلوب را به آن وارد می نماییم.در توضیح کیفیت این پالس می توان گفت که نسبت مقدار روشن یا یک پالس به طول پالس برابر با نسبت توان خروجی ما به توان ماکزیمم ال ای دی می باشد.

کنترل شدت نور لامپ LED – ال ای دی بانک