کنترلر تابلو روان
کنترلر تابلو روان

کنترلر تابلو روان

کنترلر تابلو روان گونه ای برد الکترونیکی است که با استفاده از یک پردازنده بسیار قوی در مقایسه با پیاده سازی صفحه نمایشگر، دربرگیرنده ماژول های ال ای دی  در تابلو روان و یا تلویزیون شهری کار می کند. این نوع برد همچنین کنترلر هم گفته می شود که با پردازش عکسها و انتقال آنها بر روی نمایشگر هسته مرکزی یک تابلو روان یا تلویزیون شهری(نمایشگر ال ای دی) را تشکیل می دهد. برد های کنترل مدلهای مختلفی دارند که هر کنترلر در تابلو روان، از یک پردازنده استفاده می کند و در اکثر مواقع این پردازنده میکروکنترلری می باشد که از هسته ARM استفاده می کند. کنترلر همچنین از تراشه های الکترونیکی دیگری نیز نظیر حافظه های Flash ، بافر، آی سی ساعت و مبدل های ارتباط سریال بهره می می گیرند که در برد های حرفه ای هم از حافظه های RAM برای پردازش تصاویر استفاده می شود.

برد کنترل تابلو روان از نوع ساده یا Monochrome فقط قابلیت پیاده سازی پیکسل های تابلو ال ای دی به صورت روشن و خاموش را دارد که کلمه Monochrome به معنی تک رنگ می باشد اما معمولا این نوع برد ها بر خلاف نامشان توانایی تولید رنگ های بیشتری را دارند، اما این رنگ ها را با روشن و خاموش نمودن ال ای دی های ماژول ال ای دی به طور روشن و خاموش می توان ایجاد کرد اما توانایی کمتر و بیشتر نمودن نور هر پیکسل را ندارند.

بنابراین تنها رنگ های اصلی قرمز، سبز، آبی و ترکیب های آنها یعنی زرد، بنفش، فیروزه ای و سفید را تولید می کنند. البته تولید این رنگ ها در صورتی امکان پذیر می باشد که هر پیکسل در ماژول ال ای دی دارای ال ای دی های ضروری با رنگ های اصلی در نظر گرفته شده باشد. از این نوع بردها برای پیاده سازی ماژول ال ای دی تک رنگ، سه رنگ و هفت رنگ استفاده می شود.

طبقه بندی کنترلر تابلو روان

  • برد های کنترل را می توان از لحاظ نحوه عملکرد به سه گروه کلی قسمت کرد.
  • برد کنترل ساده (Monochrome)
  • برد کنترل طیف دار (Gray scale)
  • برد کنترل تمام رنگی (Full Color)