رنگ ها در تابلو روان
رنگ ها در تابلو روان

رنگ ها در تابلو روان

قبل از اینکه درباره خود تابلوهای روان صحبتی کنیم ابتدا لازم است تا درباره اجزا تشکیل دهنده تابلو های روان بدانیم تا هم با کارکرد اجزای تابلوهای روان و همچنین با چگونگی استفاده آنها بیشتر آشنا شویم. ماژول های LED دارای ویژگی های زیادی هستند که ویژگی در وهله اول به چشم می خورد رنگ ها در تابلو روان می باشد. این رنگ توسط ماژول LED تولید می شود و ترکیبی از رنگ های قرمز، سبز ، آبی، سفید و ترکیب آنها را شامل می شود. مثلا در ماژول LED سبز فقط از LED سبز استفاده می شود و در LED آبی از آبی و در قرمز از رنگ قرمز و در بقیه رنگها نیز به همین صورت.  ماژول هایی که فقط دارای یک رنگ می باشند را ماژول های LED تک رنگ نامیده می شوند و هر یک را با علامتی که متشکل از حرف اول انگلیسی و عدد یک است مانند R1، G1، W1 نام گذاری میکنند.

ماژول هایی هم وجود دارند که از دو LED قرمز و یک LED سبز ساخته شده و یا با ترکیب رنگ های دیگر می توانند رنگهای مختلفی را تولید کنند که این نوع از ماژول ها وضوح بهتری نسبت به ماژول های دوال دارند و این نوع ماژول ها به این صورت نامگذاری می شوند: به عنوان نمونه، R1G2 ، که عدد کنار حرف کوچک رنگ نشان دهنده تعداد LED ها می باشد.

همچنین ماژول هایی هم هستند که می توانند دو رنگ مختلف را تولید کنند که به این نوع از ماژول ها که در آنها فقط دو LED به کار رفته است دوال گفته می شود. پایه این ماژول ها به این نحو است که اگر یکی از رنگ ها روشن شود تنها یک رنگ ویژه تولید می شود و اگر هر دو رنگ روشن شوند رنگ سومی ساخته می شود. بیشتر این ماژول ها از دو رنگ قرمز و سبز ساخته می شوند و علامت مخصوص این نوع از ماژول ها نیز حرف انگلیسی هر رنگ به همراه عدد یک است که با هم نشان داده می شود مانند علامت R1G1.

نوع دیگر ماژول که با نام RGB شناخته می شود از سه رنگ LED قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است. این ترکیب این رنگها می تواند طیف گستره ای از انواع رنگها را تولید کند.

در ماژول دیگری که با ترکیب دو LED قرمز ، یک LED سبز و یک LED آبی می توان یک ماژول جدید به دست آورد که این ماژول ها با علامت اختصاری 2R1G1B نام گذاری می شوند. این ماژول ها می توانند 16 میلیون رنگ تولید کرده و نسبت به ماژول های قبلی یعنی RGB طیف وسیع تری از رنگ را شامل شده و این مدل از ماژول ها در ساخت تلویزیون شهری بیشترین کاربرد را دارند.

رنگ ها در تابلو روان – ال ای دی بانک