دات پیچ و میزان درخشندگی تابلوهای روان
دات پیچ و میزان درخشندگی تابلوهای روان

دات پیچ و میزان درخشندگی تابلوهای روان

یکی دیگر از ویژگی‌ های ماژول‌ های ال ای دی تابلو روان‌ ، دات پیچ هست. دات پیچ فاصله مرکز به مرکز پیکسل‌ های ماژول می‌باشد. یک پیکسل در ماژول‌ های تک رنگ از یک LED، در ماژول‌ های دوال از دو LED کنار هم، در ماژول‌ های ۲R۱G و ۲R۱B و RGB از سه ال ای دی کنار هم و در ماژول‌ های ۲R۱G۱B در کنار هم گذاشتن چهار LED به دست می‌آید.

ویژگی دیگر ماژول‌های LED تابلو روان ، مربوط به اندازه آنهاست. که در اندازه‌ ها و ابعاد گوناگونی مانند ۳۲۰mm*۱۶۰mm و ۱۶۰mm*۱۶۰mm و ۲۰۰mm*۲۰۰mm و ۲۵۶mm*۱۲۸mm تولید می‌ شوند و با توجه به اندازه‌ های تابلو روان تعدادی از ماژول‌ ها را در عرض و تعدادی را در ارتفاع جای گذاری می‌کنند تا به اندازه مورد نظر برسد.

در ‌‌نهایت ویژگی بعدی ماژول‌ های LED تابلو روان، میزان درخشندگی آنها  می‌باشد. میزان درخشندگی یک ماژول نشانگر اندازه شدت نور در متر مربع و بر حسب شمع می‌ باشد و همچنین واحد آن cd/m۲ است. این واحد در سیستم استاندارد SI به صورت Candela per Square Metre معین می‌ شود. پارامترهایی که در کیفیت یک ماژول ال ای دی اثر دارد بسته به آن قیمت گذاری می‌ شود میزان درخشندگی ماژول ال ای دی است. ابزار دیگری که در جهت ساخت تابلو روان به کار گرفته می‌شود، برد کنترل تابلو روان است. برد کنترل در رده‌ های مختلفی تولید می‌ شوند. از مشهور‌ترین آن‌ها رده HD، رده M و رده C1,C3 یا D1,D3 وایرانی LS4,LS8 می‌باشد. رده HD در جهت ساخت تابلو های روانی تک رنگ تا سه رنگ، رده M در جهت ساخت تابلو های روان رنگی و تلویزیون شهری و رده C1,C3 یا D1,D3 اکثرا در جهت ساخت برای تابلو های روانی طیف دار به کار می‌رود. از نکته‌های دیگری که باید بسیار در گزینش یک برد کنترل به آن‌ توجه کرد این است که حداکثر تعداد پیکسل‌ هایی که یک برد کنترل می‌تواند در عرض و ارتفاع به کار بیندازد، که این کار توسط پیکسل‌ های تابلو روان نهایی تعیین می‌ شود است. نکته مهم دیگر پروتکل ارتباطی است که تابلو روان‌ می‌ تواند به وسیله آن برنامه ریزی شود و پروتکل از پورت‌ های استاندارد کامپیو‌تر استفاده می‌کند. از جمله پورت‌ هایی مانند COM و LAN و USB که شیوه ربط و وصل شدن به کامپیو‌تر را میسر می‌ سازد. در حقیقت کار اصلی «برد کنترل تابلو روان» کنترل و مدیریت تک تک پیکسل‌ها در هر یک از ماژول‌ ها می‌ باشد. این کار به وسیله برنامه در برد کنترل کدگذاری و نوشته می‌ شود و در ریزپردازنده‌ای که در برد کنترل تعبیه شده انجام می‌شود. منبع تغذیه وظیفه ایجاد جریان لازم در جهت راه اندازی ماژول‌ ها و برد کنترل را دارد. در تابلو‌های روان LED اکثراً از منابع تغذیه سوئیچینگ با جریان نسبتاً بالا بهره می گیرند. منبع تغذیه در تابلو‌های روان ولتاژ متناوب و بالای برق شهر را به یک ولتاژ مستقیم ( ۵ ولت) تبدیل می‌کند. باید توجه کرد که تعداد منابع تغذیه در یک تابلو به تعداد ماژول‌ های بکار رفته در آن و همینطور به میزان درخشندگی آنها وابسته می باشد.