آموزش ساخت تابلو روان
آموزش ساخت تابلو روان

آموزش ساخت تابلو روان

در این بخش آموزش ساخت تابلو روان با ماژول LED را برای شما شرح می دهیم، چنانچه تمامی مراحل را به دقت و توجه کافی دنبال نمایید ، قادرخواهید بود در عرض چند ساعت یک تابلو روان حرفه ای با کیفیت و با قابلیت های بسیار عالی بسازید .

۱- آشنایی با لوازم و تجهیزات

قبل از هر چیز لازم است تا با اجزاء اصلی تابلو های LED  آشنا شوید تا بهتر بتوانید از آنها استفاده نمایید .

۱- ماژول های  تابلو روانLED

 

ماژول ال ای دی تابلو روان

ماژول های LED دارای مشخصه های فنی زیادی می باشند اما چند مشخصه مهم آنها را که لازم است حتماً بدانید در این بخش بررسی می کنیم .

الف – مهمترین مشخصه رنگی است که ماژول LED تولید می کند . LED های مورد استفاده در ماژول ها ممکن است قرمز ، سبز ، آبی ، سفید و یا ترکیبی از اینها باشند . در ماژول LED قرمز تنها از LED قرمز استفاده شده است . در ماژول LED سبز تنها از LED سبز ، در ماژول آبی تنها از LED آبی و در ماژول سفید تنها از LED سفید استفاده می شود . اینگونه ماژول ها را ماژول های LED تک رنگ می گوئیم که به ترتیب با علامت های اختصاری ۱R و ۱G و ۱B و ۱W شناسایی می شوند .

اما ماژول هایی که قادر به تولید دو رنگ مختلف هستند و گاهی آنها را Dual می گویند . در اینگونه ماژول ها تنها از دو عدد LED استفاده شده است . اساس کار این ماژول ها به این صورت است که اگر یکی از این دو LED به تنهایی روشن شوند ، به ازای هر کدام یک رنگ به خصوص تولید می شود و اگر هر دو LED با هم روشن شوند مشترکاً رنگ سومی را تولید می کنند. این ماژول ها اغلب از LED قرمز و LED سبز ساخته می شوند و با علامت اختصاری ۱R1G نشان داده می شوند .

ماژول های دیگری هستند که از دو LED قرمز و یک LED سبز ساخته می شوند . گاهی نیز به جای LED سبز از LED آبیاستفاده می شود ، این ماژول ها سه رنگ مختلف را بسیار واضح تر از ماژول های Dual تولید می کنند و حتی قادر به تولید رنگ های دیگری هم هستند که اینگونه ماژول ها به اختصار ۲R1G و ۲R1B نامیده می شوند .

نوع دیگری از ماژول وجود دارد که آنها را RGB می نامند . در ساخت این مدل از ماژول ها از سه مدل LED استفاده شده است که یکی قرمز ، یکی سبز و دیگری آبی می باشد . این ماژول ها با استفاده از ترکیب رنگ های اصلی قادر به تولید طیف متنوعی از رنگ ها هستند .

در نهایت ماژول های دیگری ساخته می شوند که در آنها از دو LED قرمز ، یک LED سبز و یک LED آبی استفاده شده است . این ماژول ها را با علامت اختصاری ۲R1G1B نشان می دهند . این ماژول ها قادر به تولید ۱۶ میلیون رنگ می باشند و نسبت بهماژول های RGB رنگ های به مراتب بیشتری تولید می کنند . از ماژول ۲R1G1B بیشتر برای ساخت تلویزیون شهری استفاده می شود .

ب – مشخصه دیگری که در مورد ماژول های LED مهم است ، دات پیچ یا Pixel Pitch است . دات پیچ فاصله مرکز تا مرکز پیکسل های ماژول است و معمولاً برحسب میلی متر بیان می شود . یک پیکسل در ماژول های تک رنگ از یک LED ، در ماژول های Dual از دو LED مجاور هم ، در ماژول های ۲R1G و ۲R1B و RGB از سه LED مجاور هم و در ماژول های ۲R1G1B از کنار هم قرار گرفتن چهار LED تشکیل می شود . مثلاً دات پیچ اکثر ماژول های قرمز موجود در بازار  ۱۰ هست چون فاصله مرکز تا مرکز دو LED مجاور معادل با ۱۰mm است .

ج  – مشخصه مهم دیگری که باید در مورد ماژول های LED در نظر داشت ابعاد آن است . ماژول های LED در ابعاد مختلفی ساخته می شوند که باید بسته به ابعاد تابلو روان تعدادی از ماژول ها را در عرض  و تعدادی را در ارتفاع قرار داد تا به سایز مورد نظر رسید .

د – آخرین مشخصه ای که باید در نظر داشت میزان درخشندگی یا همان Luminance ماژول LED است . درخشندگی یک ماژول نشان دهنده میزان شدت نور بر حسب شمع در متر مربع است و واحد آن cd/m2 می باشد . این واحد در سیستم استاندارد SI به صورت Candela per Square Metre مشخص می شود . یکی از پارامتر هایی که در کیفیت یک ماژول LED مؤثر است و قیمت آن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد همین مشخصه می باشد .

۲- برد کنترل ( Control board ) تابلو روان

برد کنترل ( Control board )

قطعه دیگری که برای ساخت تابلو روان به آن نیاز دارید ، برد کنترل تابلو روان است . برد کنترل در خانواده های مختلفی ساخته می شوند . برخی از معروف ترین آنها سری HD ،سری M و سری C-Power است، سری HD برای تابلو های تک رنگ تا سه رنگ ، سری M برای تابلو های رنگی و تلویزیون شهری و سری C-Power بیشتر برای تابلو های طیف دار استفاده می شوند .

از نکات مهمی که باید در انتخاب یک برد کنترل مد نظر قرار داد حداکثر تعداد پیکسل هایی است که یک برد کنترل می تواند در عرض  و ارتفاع راه اندازی کند و این با توجه به پیکسل های تابلو نهایی تعیین می گردد . نکته دیگر پروتکل ارتباطی است که تابلو می تواند از طریق آن برنامه ریزی شود . این پروتکل از پورت های استاندارد کامپیوتر بهره می گیرد، پورت هایی نظیر COM و LAN و USB که طریقه ارتباط با کامپیوتر را مشخص می کنند.

در کل برد کنترل تابلو در واقع وظیفه کنترل و مدیریت تک تک پیکسل ها را در هر یک از ماژول ها به عهده دارد، این عمل توسط برنامه نوشته شده در برد کنترل و همچنین ریزپردازنده ای که در برد کنترل قرار دارد انجام می شود.

۳- منبع تغذیه ( Power ) تابلو روان

منبع تغذیه ( Power ) تابلو روان

منبع تغذیه یا پاور وظیفه تأمین برق لازم برای راه اندازی ماژول ها و برد کنترل را به عهده دارد . در تابلو های روان LED معمولاً از منابع تغذیه سوئیچینگ با جریان نسبتاً بالا استفاده می شود . منبع تغذیه در تابلو های روان ولتاژ متناوب و بالای برق شهر را به یک ولتاژ مستقیم و در حد ۵ یا ۱۲ ولت تبدیل می کند . توجه به این نکته بسیار مهم است که تعداد منابع تغذیه در یک تابلو به آمپر پاور ، تعداد ماژول های بکار رفته در آن و همچنین میزان درخشندگی ماژول ها بستگی دارد . مثلاً برای راه اندازی ماژول های P10 (ماژول قرمز با ۳۵۰۰cdm ) ، به ازای هر ۶ تا ۸ عدد ماژول یک منبع تغذیه باید در نظر گرفته شود .

۴- کابل تغذیه (Power Cable ) تابلو روان

کابل تغذیه (Power Cable ) تابلو روان

کابل تغذیه سیمی است دو رشته که بطور معمول یک رشته آن مشکی و رشته دیگر قرمز رنگ است و برای انتقال جریان از منبع تغذیه به ماژول ها استفاده می شود . در تغذیه یا برق رسانی ماژول ها و همچنین برد کنترل دقت کنید که سیم مشکی را به ترمینال های GND و سیم قرمز را به ترمینال هایی متصل کنید که با علامت VCC و یا V+ مشخص شده اند.

* توجه ( چنانچه در یک ماژول و یا برد کنترل ، کابل تغذیه برعکس متصل شود ، موجب سوختن  ماژول و یا برد کنترل خواهد شد)

۵- کابل دیتا (Flat Cable ) تابلو روان

کابل دیتا (Flat Cable ) تابلو روان

کابل فلت  یا دیتا وظیفه انتقال داده ها را از برد کنترل به تمام ماژول های یک ردیف تابلو بر عهده دارد .این کابل اطلاعات را در یک ردیف خاص از تابلو از برد کنترل به اولین ماژول و سپس از اولین ماژول به دومین ماژول و الی آخر منتقل می کند، در واقع ماژول ها در یک ردیف تابلو به صورت پشت سر هم ( سری ) مانند واگن های قطار متصل می شوند . خروجی ماژول آخر در یک ردیف همیشه آزاد است.

۶- قاب تابلو یا بدنه تابلو روان

قاب تابلو یا بدنه تابلو روان

بدنه تابلو روان نیز باید دارای ویژگیهای خاصی بوده و از اسکلت بندی مناسب برخوردار باشد تا ضمن محافظت از ماژول ها و ایجاد پایداری و یکنواختی لازم در ماژول ها ، آنها را در برابر رطوبت و شرایط جوی محافظت نماید. استفاده از بدنه های آلومینیومی جهت تبادل بهتر دما و همچنین دفع الکتریسته ساکن پیشنهاد میگردد . در نصب ماژولها  واشر آب بندی  برای جلوگیری از نفوذ آب  و باران به داخل تابلو بکار می رود . بیشتر سازندگان تابلو از این واشر استفاده نمی کنند و چون اسکلت و بدنه تابلو را بر اساس سلیقه و امکانات خود می سازند، معمولاً از این واشر بی نیازند و برای آب بندی تابلو خود شکاف بین ماژول ها و درب تابلو را با چسب های مخصوص آب بندی می پوشانند .

۲ – مونتاژ تابلو روان

در این مرحله روش مونتاژ تابلو روان با ماژول های LED شرح داده می شود. پیش فرض این آموزش یک ماژول LED قرمز رنگ با دات پیچ ۱۰ می باشد . تنها مواردی که برای کار با اینگونه ماژول ها لازم است بدانید سه چیز است. هر ماژول دارای دو پورت ۱۶ پین IDE است که آنها را هاب می گویند. هاب ها بر اساس پروتکل انتقال داده ای که دارند دارای مدل های مختلفی هستند. مدل هایی نظیر HUB-12 و HUB-8 در ماژول های LED به وفور استفاده می شوند.

در ماژول مورد بحث ما از دو HUB-12 استفاده شده است که یکی از آنها ورودی و دیگری خروجی است. اصولاً هر ماژول یک هاب ورودی و یک هاب خروجی دارد. هاب ورودی اطلاعات را از ماژول قبل دریافت کرده و هاب خروجی اطلاعات را به ماژول بعد منتقل می کند.

هر ماژول همچنین دارای پورت دیگری است که ترمینال تغذیه نام دارد و برای اعمال جریان منبع تغذیه به ماژول استفاده می شود این ترمینال دارای دو پین است که یکی با علامت VCC و دیگری با GND مشخص شده است . ولتاژ مثبت منبع تغذیه را که با V+ نشان داده شده است را به بوسیله کابل تغذیه به پین VCC ماژول ها اتصال می دهند و ولتاژ صفر منبع تغذیه را نیز که با GND نشان داده شده است را به کمک کابل های تغذیه به پین GND  ماژول ها اتصال می دهند.

اکنون مونتاژ تابلو را شروع می کنیم. برای اتصال ماژول ها به یکدیگر ، با کمک کابل های فلت و به صورت پشت سر هم همانند واگن های قطار، ماژول ها را به تعداد مورد نیاز در یک ردیف قرار می دهیم. توجه داشته باشید که هر کابل فلت ، هاب خروجی ماژول سمت چپ را به هاب ورودی ماژول سمت راست متصل می نماید. بعد از اتصال تعداد ماژول های مورد نیاز در سطر اول، شروع به اتصال ماژول های سطر بعدی به یکدیگر می کنیم تا کلیه سطر ها ایجاد شوند.

برای اطلاع از اینکه یک برد کنترل تا چه تعداد ماژول را راه اندازی می کند ، به مشخصه پیکسل آن برد کنترل توجه کنید. در این آموزش برد کنترل مورد استفاده HD-َ۴۰ است و می تواند تا دو ماژول در ارتفاع و شانزده ماژول در عرض (سطر) را پشتیبانی کند چرا که مشخصه پیکسل آن برای تابلو تک رنگ معادل ۵۱۲*۳۲ پیکسل می باشد . یعنی یک تابلو  حداکثر تا ابعاد ۵٫۱۲ متر عرض و ۳۲ سانتی متر ارتفاع . در اتصال ماژول ها به یکدیگر دقت کنید که ماژول های موجود در یک سطر به ماژول های سطر دیگر هیچ ارتباطی با کابل فلت ندارند و فقط ترمینال تغذیه آنها به هم متصل است .

توجه داشته باشید که هاب خروجی آخرین ماژول در هر سطر به جایی متصل نمی شود و رها می شود . پس دیگر به کابل فلت خروجی نیازی ندارد . نکته دیگر اینکه  چنانچه لازم شد که تغذیه یک ستون از ماژول ها از ستون دیگری منشعب شود، با رعایت علامت تغذیه و با کمک یک زوج سیم برق ۱٫۵ آنها را به یکدیگر متصل نمایید . توجه کنید که VCC را به VCC و همچنین GND را به GND وصل نمایید.

اکنون نوبت به اتصال برد کنترل به ماژول هاست.  هاب وردی هر یک از ماژول های ابتدای هر ردیف ( سمت چپ ) به برد کنترل وصل می شوند . در اکثر قریب به اتفاق ماژول ها  از HUB-12 استفاده شده است. روی برد کنترل تابلو ممکن است هم HUB-12 و هم HUB-08 وجود داشته باشد اما با توجه به اینکه هاب ماژول مورد بحث ما HUB-12 می باشد، تنها از پورت هایی روی برد کنترل استفاده می کنیم که با HUB-12 مشخص شده اند .

کابل فلت ورودی از اولین ردیف (ردیف بالا) به هاب شماره یک از برد کنترل یعنی هابی که با علامت ۱*۱۲ مشخص شده وصل می شود . به همین ترتیب کابل فلت ورودی از ردیف دوم (از بالا) به هاب شماره دو از برد کنترل یعنی هابی که با علامت ۲*۱۲ مشخص شده است وصل می شود و به همین ترتیب برای ردیف های بعدی این روال تکرار می گردد. اگر در حین کار متوجه شدید که کابل های فلت برای اتصال به برد کنترل کوتاه هستند، می توانید به کمک یک تکه کابل فلت ۱۶ رشته ای به طول لازم و دو عدد کانکتور IDE خودتان کابل فلت بسازید.

ترمینال های منبع تغذیه را به ترتیب از سمت چپ بررسی می کنیم. دو ترمینال اول را به دوشاخه ای متصل می کنیم که قرار است به برق شهر وصل شود . جابجا بستن این دو ترمینال مشکلی ایجاد نمی کند. ترمینال بعدی که با علامت زمین مشخص شده را به عنوان ارت به وسیله یک سیم به بدنه تابلو اتصال می دهیم . سه ترمینال بعدی که با علامت COM ( بسته به نوع و آمپراژ پاور ممکن است تعداد ۳ یا ۲ ترمینال موجود باشد )  نشان داده شده اند در واقع خط تغذیه صفر هستند که باید به ترمینال GND روی ماژول ها و برد کنترل متصل شود. این سه ترمینال با هم تفاوتی ندارند و همگی یکی هستند و برای راحتی کار در سیم بندی سه عدد ترمینال منظور شده است . سه ترمینال بعدی ( بسته به نوع و آمپراژ پاور ممکن است تعداد ۳ یا ۲ ترمینال موجود باشد ) که با علامت V+ نشان داده شده اند ولتاژ ۵V+ یا همان VCC هستند که باید به ترمینال VCC روی ماژول ها و ترمینال مثبت روی برد کنترل متصل شوند.

* نکته مهم : جهت جلوگیری از گرم شدن پاور و ایجاد اختلال در کار تابلو روان بایستی سیمهای متصل شده به پاور به نسبت تعداد ماژول ها در روی ماژولها تقسیم گردد .

آموزش ساخت تابلو روان – ال ای دی بانک